پرسشهای متداول

در بستر پولطلا معاملات روزمره چگونه صورت می گیرد؟

معاملات روزانه پولطلا

یکی دیگر از اشکالاتی که به نظام اقتصادی پولطلا گرفته می‌شود، مسئله معاملات روزانه و خرید و فروش جاری مردم است. عده‌ای معتقدند با طلا، امکان انجام این حجم زیاد از معاملات روزانه در کشور و جهان، وجود نداشته و چاره‌ای جز استفاده از پول اعتباری نیست.

در این زمینه چندپاسخ وجود دارد:

زر پرداز

1/ آن چیزی که در نظام اقتصادی پولطلا تغییر می‌کند، ماهیت پول است نه نحوه گردش پول در معاملات. بنابراین کلیه سیستم‌هایی که برای گردش پول در کشور وجود دارد، می‌تواند در بستر طلا نیز مورد استفاده قرار گیرد. چک، حواله و پرداخت آنلاین در بستر طلا نیز ممکن است.

به‌عنوان مثال؛ سیستم شتاب که بخش گسترده‌ای از گردش پولی کشور در آن انجام می‌شود، می‌تواند به‌جای انتقال ریال، از حساب یک نفر طلا را به حساب دیگری، منتقل کند. همچنین در کشور امارات، دستگاه‌های ATM قرار داده‌اند که می‌توان طلا دریافت یا انتقال داد.

در کشور ما نیز با ایجاد نهادهای مالی مخصوص طلا یا تغییر کارکرد بانک، سیستم مبادلات طلا را بصورت کارت‌های طلایی و دستگاه‌های کارتخوان طلایی ایجاد کرد و مبادلات در این فرایند انجام شود.

تقسیم پذیری طلا

2/ خلقت طلا به‌گونه‌ای هست که امکان تقسیم‌پذیری بسیار زیادی دارد. تا جایی که حتی می‌توان به اندازه یک تار مو، باریک شده و از آن به عنوان نخ اسکناس استفاده کرد. همچنین می‌توان با استفاده از کارت‌های شتاب و اعتباری، میزان اندکی طلا را از حسابی به حساب دیگر منتقل کرد.

سکه های نقره

3/ می‌توان در خرید و فروش‌های بسیار جزئی، از واحد پول نقره استفاده کرد. زیرا نقره نیز همچون طلا اولا دارای ارزش ذاتی است. ثانیا امکان خلق اعتباری در آن وجود ندارد. ثالثا در دین اسلام نیز به نقره همچون طلا اشاره شده و ازجمله مواردی است که زکات به آن تعلق گرفته و کارکرد پولی دارد.

انواع چک

4/ یکی از مشکلات معاملات امروزی، کارکردن با چک بویژه چک‌های مدت‌دار بر اساس ریال است. اما در سیستم معاملاتی طلا، می‌توان از چک‌های مدت‌دار براساس طلا استفاده کرد که دو مزیت دارد: اولا ارزش آن در بلندمدت کاهش پیدا نمی‌کند. ثانیا امکان سرمایه‌گذاری و مبادلات براساس چک طلایی رونق گرفته و افراد با چک هم اجناس خود را می‌فروشند(در حالی که در سالیان اخیر، به‌دلیل نوسان ریال، مبادلات براساس چک بسیار کاهش یافته است).

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا